W dniu 2 lipca br. w auli przy kościele św. Stanisława w Rzymie odbyła się prezentacja nowego przewodnika po Wiecznym Mieście – „Roma Sacra – Święty Rzym”, autorstwa prof. Wojciech Kędera.
Co najmniej z kilku powodów przewodnik ten stanowi pewne novum na rynku wydawniczym, na którym przeważają wydawnictwa bardzo pobieżne omawiające atrakcje stolicy Italii. Po pierwsze przewodnik ten przeznaczony jest dla pielgrzyma-turysty. Oprowadza go zatem nie tylko po słynnych w świecie zabytkach Wiecznego Miasta: od czasów antycznych do współczesnych, lecz także prowadzi go po Świętym Rzymie: mieście Apostołów, męczenników, świętych i błogosławionych, drogą ich męczeństwa od wielu miejsc egzekucji w centrum miasta, gdzie dziś wznoszą się nad ich grobami wczesnochrześcijańskie bazyliki, po Tre Fontane, gdzie w czasach Imperium Romanum stracono dziesiątki tysięcy chrześcijan. Wiedzie pielgrzyma drogą objawień maryjnych, m. in. w San Andrea delle Fratte, Tre Fontane, czy nieopodal Kapitolu (S. Maria in Porticu in Campitelli).
Prowadzi go drogą cudownych obrazów Najświętszej Maryi Panny, otoczonych czcią przez Rzymian i miliony pielgrzymów w przeciągu stuleci nawiedzających Wieczne Miasto i w centrum starego Rzymu i na Zatybrzu i w innych, bardziej odległych dzielnicach miasta. Cudownych Krucyfiksów, jak choćby te związane z objawieniami św. Brygidy szwedzkiej, które tak ściśle wiążą się z nasza historią.
Ukazuje przewodnik turystom także Rzym papieski – jego wspaniałe place, pełniące rolę salonów Rzymu, pałace, fontanny, wille, przez niespełna dwa tysiące lat kulturalną i naukową stolicę świata ozdabianą przez wieki przez największych geniuszy, jak Arnolfo di Cambio, Fra Angelico, Pinturicchio, Michał Anioł, Rafael i wielu, wielu innych. Jak podkreślał to sobór watykański II pełnię człowieczeństwa zyskujemy przez udział w kulturze, we własnym rozwoju i z chrześcijaństwem w sposób nierozerwalny związana jest kultura i to na najwyższym poziomie.
Przewodnik ten jest także opowieścią o czasach i ludziach: papieżach których niezwykłe osobowości odbiły piętno na ich epoce, słynnych artystach, kurtyzanach, dzieciach fortuny którym sprzyjało szczęście, jak i postaciach tragicznych, jak np. Beatrycze Cenci. Wśród nich także o Polakach: członkach rodu Sobieskich zadomowionych w Rzymie, artystach, arystokratach, jak i świętych, jak np. św. Maksymilian Maria Kolbe, który przemierzał kiedyś ulice Wiecznego Miasta, czy też krótko nadmieniając o tak potężnej osobowości, że wywiera wpływ na oblicze Wiecznego Miasta w każdym jego aspekcie, czyli św. Janie Pawle II.
Leave a Reply