Koncert zespołu “Śmiłowiónki”, 01.02.2020

Folklorystyczny zespół „ŚMIŁOWIÓNKI” przyjechał z Polski ze Śmiłowic, gmina Choceń. Powstał niecałe dziesięć  lat temu, w maju 2010 roku. Kierownikiem artystycznym zespołu  jest pani Danuta Kaczmarek –  także główna jego solistka.  Kierownikiem muzycznym jest pan Miłosz Kierzkowski  – akordeonista. Funkcję choreografa pełni pani Julia Skowrońska,  ucząc   członków  zespołu tańca ludowego.

Zespół „Śmiłowiónki”  posiada w swoim programie piosenki  ludowe, biesiadne, patriotyczne oraz pieśni  kościelne, kolędy i pastorałki.  Ponadto kultywuje polskie tańce ludowe: kujawiak, chodzony, szoc, polka i oberek. Bardzo ważną działalnością zespołu jest także prezentacja starych, zanikających obrzędów kujawskich. Aktualnie w swoim repertuarze zespół ma trzy obrzędy: „Oczepiny na Kujawach”, „Zakuńczynie darcio pirzo” i „Koza na kujawach”, które otrzymały liczne nagrody i wyróżnienia:

Celem działalności zespołu  „Śmiłowiónki” jest nie tylko próba ocalenia od zapomnienia starych, ludowych pieśni i zwyczajów. Chcą także nieść swoim śpiewem, tańcem i muzyką  – radość i uśmiech, a młodym widzom pokazać dawny, kujawski świat.

W maju bieżącego roku minie 10–ta rocznica powstania zespołu, a także 100-tna rocznica urodzin Jana Pawła II. W związku z tym członkowie zespołu postanowili odbyć pielgrzymkę do Rzymu i zaśpiewać krótki koncert, składając w ten sposób hołd naszemu Papieżowi, a także podziękować Panu Bogu za 10 lat wspólnych przeżyć, licznych występów i sukcesów na scenie.

Project details