III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, 23.03.2025

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, 23.03.2025

Czytanie I:            Wyj 3, 1-8a. 13-15

Psalm 103 (102):  Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia!

Czytanie II:           1 Kor 10, 1-6. 10-12

Ewangelia:            Łk 13, 1-9

Z Ewangelii według św. Łukasza:

W tym czasie przyszli jacyś ludzie i donieśli Jezusowi o Galilejczykach, których krew Piłat zmieszał z krwią ich ofiar.

Jezus im odpowiedział: „Czyż myślicie, że ci Galilejczycy byli większymi grzesznikami niż inni mieszkańcy Galilei, iż to ucierpieli? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie. Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jeruzalem? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie”.

I opowiedział im następującą przypowieść: „Pewien człowiek miał zasadzony w swojej winnicy figowiec; przyszedł i szukał na nim owoców, ale nie znalazł. Rzekł więc do ogrodnika: ‘Oto już trzy lata, odkąd przychodzę i szukam owocu na tym figowcu, a nie znajduję. Wytnij go, po co jeszcze ziemię wyjaławia?’ Lecz on mu odpowiedział: ‘Panie, jeszcze na ten rok go pozostaw, aż okopię go i obłożę nawozem; i może wyda owoc. A jeśli nie, w przyszłości możesz go wyciąć’.

     Musimy mieć się na baczności – kiedy gnębi nas zło, grozi nam utrata jasności umysłu, i żeby znaleźć łatwą odpowiedź na to, czego nie potrafimy sobie wytłumaczyć, obwiniamy ostatecznie Boga. I często stąd bierze się brzydki i niedobry zwyczaj bluźnierstwa. Jakże często Jemu przypisujemy nasze nieszczęścia, niedole świata przypisujemy Jemu, który tymczasem pozostawia nam zawsze wolność, a zatem nigdy nie interweniuje, narzucając się, tylko proponując siebie; Jemu, który nigdy nie stosuje przemocy, co więcej, cierpi za nas i z nami! Jezus w gruncie rzeczy odrzuca i kwestionuje zdecydowanie ideę przypisywania Bogu naszych nieszczęść – ci ludzie, których Piłat kazał zabić, i ci, którzy zginęli pod wieżą, nie byli bardziej winni od innych i nie są ofiarami bezlitosnego i mściwego Boga, jaki nie istnieje! Od Boga nigdy nie może pochodzić zło, ponieważ On „nie postępuje z nami według naszych grzechów”, ale kierując się swoim miłosierdziem. Taki jest styl Boga. Nie może nas traktować inaczej. Zawsze postępuje z nami miłosiernie.

     A zamiast obwiniać Boga, mówi Jezus, trzeba popatrzeć w swoje wnętrze – to grzech powoduje śmierć; to nasz egoizm rozrywa relacje; to nasze błędne i gwałtowne wybory wyzwalają zło. W tej sytuacji Pan proponuje praw-dziwe rozwiązanie. Jakie? Nawrócenie: „Jeśli się nie nawrócicie – mówi – wszyscy tak samo zginiecie”. Jest to wezwanie naglące, zwłaszcza w tym okresie Wielkiego Postu. Przyjmijmy je z otwartym sercem. Nawróćmy się ze zła, wyrzeknijmy się tego grzechu, który nas zwodzi, otwórzmy się na logikę Ewangelii – bowiem tam gdzie panują miłość i braterstwo, zło nie ma już władzy!

     Jezus jednak wie, że nie jest łatwo się nawrócić, i chce nam w tym pomóc. Wie, że często popadamy w te same błędy i w te same grzechy; że się zniechęcamy, i może wydaje się nam, że nasze wysiłki na rzecz dobra są bezużyteczne w świecie, gdzie zdaje się panować zło. A zatem po swoim wezwaniu dodaje nam otuchy przypowieścią, która opowiada o cierpliwości Boga. Powinniśmy się zastanowić nad cierpliwością Boga, cierpliwością, jaką Bóg ma do nas. Ukazuje nam pocieszający obraz drzewa figowego, które nie przynosi owoców w wyznaczonym czasie, ale nie zostaje ścięte – jest mu dany dodatkowy czas, jeszcze jedna szansa. Podoba mi się myśl, że dobrym imieniem Boga byłoby: „Bóg kolejnej szansy” – zawsze daje nam jeszcze jedną szansę, zawsze, zawsze. Takie jest Jego miłosierdzie.

 – Papież Franciszek, modlitwa „Anioł Pański”, 20 marca 2022 r.

 

+ L I T U R G I A     T Y G O D N I A +

– poniedziałek, 24.03 2 Krl 5, 1-15a; Ps 42(41); Łk 4, 24-30
– wtorek, 25.03 Iz 7, 10-14; Ps 40; Hbr 10, 4-10; Łk 1, 26-38

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

środa, 26.03 Pwt 4, 1. 5-9; Ps 147B; Mt 5, 17-19
– czwartek, 27.03 Jr 7, 23-28; Ps 95(94); Łk 11, 14-23
– piątek, 28.03 Oz 14, 2-10; Ps 81(80); Mk 12, 28b-34
– sobota, 29.03 Oz 6, 1-6; Ps 51(50); Łk 18, 9-14

 

 = O G Ł O S Z E N I A     D U S Z P A S T E R S K I E =

■ Podczas 400. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, obradującego w Warszawie, ks. Tomasz Jarosz został mianowany wicerektorem-ekonomem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie. Ks. Tomasz dalej będzie pełnił funkcję administratora naszego Kościoła i Hospicjum.

■ Zachęcamy, aby w ramach przygotowania do zbliżających się świąt Wielkanocnych, skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, i nie odkładać spowiedzi św. na ostatnie dni przed świętami. Spowiedź możliwa jest każdego dnia przed wieczorną Mszą św. (od godz. 18.00) oraz w niedzielę przed każdą Mszą św.

W okresie Wielkiego Postu szczególnie zachęcamy do:

– uczestnictwa w nabożeństwie Drogi Krzyżowej (w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 19.15)

– uczestnictwa w nabożeństwie Gorzkich Żali (w każdą niedzielę Wielkiego Postu o godz. 17.15)

■ Spotkanie Duszpasterstwa Akademickiego – poniedziałek (24.03), Aula, godz. 19.15.

■ We wtorek (25.03) przypada liturgiczna uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Msze św. o godz. 7.15 oraz o 18.30. Podczas Mszy św. o godz. 18.30, ks. abp Adam Szal, Metropolita Przemyski, przekaże naszej wspólnocie relikwie rodziny Ulmów. Serdecznie zapraszamy, szczególnie małżeństwa i rodziny, do udziału w tej uroczystości.

■ Poradnictwo Rodzinne (telefon: 327 566 7501). Dziś, między g. 9.30 a 11.30, dyżur pełni p. Maria Wojaczek (psycholog kliniczny i dziecięcy), a w przyszłą (tj. 30.03) – p. Anna Gaweł (psycholog i psychoterapeuta).

■ W przyszłą niedzielę (30.03), Msza św. o godz. 10.00 zostanie odprawiona w intencji rodzin.

■ W przyszłą niedzielę (30.03), spotkanie dla rodziców kandydatów przygotowujących się do Bierzmowania, sala na II p., godz. 11.00

■ 2 kwietnia 2025 r. przypada 20. rocznica śmierci Wielkiego Polaka, św Jana Pawła II. Tego szczególnego dnia w Bazylice św. Piotra na Watykanie, o godz. 15.00, zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Jego Eminencji Pietro kard. Parolina, Sekretarza Stanu. Wstęp wolny. Należy pamiętać jednak, aby odpowiednio wcześniej przejść kontrolę bezpieczeństwa na placu św. Piotra.

Zapraszamy również serdecznie tego dnia na Polonijne Czuwanie Modlitewne – „JESTEŚMY!”, Plac św. Piotra, godz. 21.00.

■ Prasa katolicka – do nabycia w zakrystii.