Prezentacja książki “O niektórych lękach osób starszych” – 20.09.2022

Prezentacja książki “O niektórych lękach osób starszych” – 20.09.2022

Szczęśliwa starość kolejnym etapem życia

Często spotykamy się z komentarzami, że „starość się Panu Bogu nie udała”. Myślę, że to przekonanie jest związane z tym, że nikt nas nie uczy, nie pokazuje nam starości, za mało mamy wzorców, a te, które oglądamy są niezbyt pociągające do naśladowania – mówi Stanisław Szlassa, kapłan i psychoterapeuta.

Zło jest zawsze krzykliwe, łatwiej zobaczyć starsze osoby, które są niezadowolone, napięte, które ciągle myślą o tym, co się nie wydarzyło, co stracili, o tym, czego już nie będzie. Tymczasem, chodzi o to, aby przekierować wzrok, spojrzeć na to, co przed nami, mieć cel w życiu, zobaczyć osoby, które wokół nas są, sięgnąć po marzenia, o których może przestaliśmy już pamiętać. Wokół nas są starsze osoby, które są uśmiechnięte spełnione, radosne, szczęśliwe, które z zachwytem i wdzięcznością do Boga i ludzi patrzą na swoje życie i życie innych.

Myślę, że wyszukiwanie takich przykładów i stawianie ich sobie przed oczy może pomóc w uczeniu się, budowaniu w sobie modelu, jak ja chcę przeżyć ten etap, który jeszcze przede mną jest. Jakim ja chcę być, gdy nie będę już taki sprawny, nie będę już miał tak szybkiego refleksu, gdy będę wolniej chodził po schodach, gdy nie będę tak szybko pisał na komputerze, gdy będą zapominał, to wszystko przede mną. Nie znaczy, że wszystko stracone, że to się Panu Bogu nie udało, to po prostu kolejny etap, który chciałbym przeżyć z godnością i radością – dodaje ks. Szlassa.

Książka „O niektórych lękach osób starszych. Zanim pójdziesz na terapię” to piąta książka autorstwa Stanisława Szlassy, kapłana i psychoterapeuty i Katarzyny Matusz, dziennikarki. Pierwsza prezentacja tej książki będzie miała miejsce 20 września o g. 19:30 w kościele św. Stanisława Bp. i M. w Rzymie.

W Rzymie możemy dotknąć korzeni chrześcijaństwa, tutaj spotyka się starożytność, historia i czasy współczesne. I wszystko ze sobą współgra. W tych okolicznościach po raz pierwszy chcemy zaprezentować naszą książkę. Chcemy zaczerpnąć tej harmonii do naszego życia, abyśmy umieli łączyć nasze dzisiejsze funkcjonowanie z historią, którą znamy i przyszłością, która jest przed nami, abyśmy tę harmonię w sobie budowali i rozwijali.

Zapraszamy!

Więcej informacji o autorach: https://grupacentrum.waw.pl/publikacja/