Czytanie I: Iz 40, 1-5. 9-11;
Psalm 104: Chwal i błogosław, duszo moja, Pana;
Czytanie II: Tt 2, 11-14; 3, 4-7;
Ewangelia: Łk 3, 15-16.21-22;
Z Ewangelii według św. Łukasza:
Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w swych sercach co do Jana, czy nie jest Mesjaszem, on tak przemówił do wszystkich: “Ja was chrzczę wodą; lecz idzie mocniejszy ode mnie, któremu nie jestem godzien rozwiązać rzemyka u sandałów. On będzie was chrzcił Duchem Świętym i ogniem”. Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. A gdy się modlił, otworzyło się niebo i Duch Święty zstąpił nad Niego, w postaci cielesnej niby gołębica, a z nieba odezwał się głos: “Ty jesteś moim Synem umiłowanym, w Tobie mam upodobanie”.
„Spes non confundit”, „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W imię nadziei Paweł Apostoł napełnia odwagą chrześcijańską wspólnotę Rzymu. Nadzieja jest również głównym przesłaniem zbliżającego się Jubileuszu, który zgodnie ze starożytną tradycją papież ogłasza co dwadzieścia pięć lat. Myślę o wszystkich pielgrzymach nadziei, którzy przybędą do Rzymu, aby przeżyć Rok Święty, a także o tych, którzy nie mogąc dotrzeć do miasta Apostołów Piotra i Pawła, będą go obchodzić w Kościołach partykularnych. Niech to będzie dla wszystkich wydarzenie żywego i osobistego spotkania z Panem Jezusem, „bramą” zbawienia (por. J 10, 7.9); z Tym, którego Kościół ma misję głoszenia zawsze, wszędzie i wszystkim jako „naszą nadzieję” (1 Tm 1, 1). Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei. Słowo Boże pomaga nam znaleźć ku temu powody. Pozwólmy, aby poprowadziło nas słowo, które Apostoł Paweł napisał właśnie do chrześcijan Rzymu. Słowo nadziei – „Dostąpiwszy więc usprawiedliwienia dzięki wierze, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa; dzięki Niemu uzyskaliśmy na podstawie wiary dostęp do tej łaski, w której trwamy, i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. (…) Nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5, 1-2.5). Św. Paweł proponuje tutaj wiele punktów do refleksji. Wiemy, że List do Rzymian stanowi decydujący krok w jego działalności ewangelizacyjnej. Do tej pory prowadził ją we wschodniej części Imperium, a teraz czeka na niego Rzym ze wszystkim, co reprezentuje w oczach świata: wielkie wyzwanie, któremu należy stawić czoła w imię głoszenia Ewangelii, które nie może mieć przeszkód ani granic. Kościół w Rzymie nie został założony przez Pawła, a on odczuwa gorące pragnienie, by wkrótce do niego dotrzeć, żeby nieść wszystkim Ewangelię Jezusa Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał, jako przepowiadanie nadziei, która wypełnia obietnice, wprowadza do chwały i, opierając się na miłości, nie zawodzi. Nadzieja rodzi się w istocie z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z Serca Jezusa przebitego na krzyżu: „Jeżeli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Jego Syna, to tym bardziej, będąc już pojednani, dostąpimy zbawienia przez Jego życie” (Rz 5, 10). A Jego życie objawia się w naszym życiu wiary, które zaczyna się od chrztu, rozwija się w uległości wobec łaski Bożej, i dlatego jest ożywiane nadzieją, która, dzięki działaniu Ducha Świętego, jest stale odnawiana i niewzruszona. (…)
papież Franciszek (bulla ogłaszająca Jubileusz Roku 2025)
+ L I T U R G I A T Y G O D N I A +
-poniedziałek, 13.01 | Hbr 1, 1-6; Ps 97; Mk 1, 14-20 |
– wtorek, 14.01 | Hbr 2, 5-12; Ps 8; Mk 1, 21-28 |
– środa, 15.01 | Hbr 2, 14-18; Ps 105; Mk 1, 29-39 |
– czwartek, 16.01 | Hbr 3, 7-14; Ps 95; Mk 1, 40-45 |
– piątek, 17.01 | Hbr 4, 1-5. 11; Ps 78; Mk 2, 1-12
św. Antoniego, opata |
– sobota, 18.01 | Hbr 4, 12-16; Ps 19; Mk 2, 13-17 |
= O G Ł O S Z E N I A D U S Z P A S T E R S K I E =
■ Dziś obchodzimy Święto Chrztu Pańskiego, i tym samym kończymy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.
■ W dzisiejszą niedzielę (12.01) zapraszamy bardzo serdecznie na doroczny koncert kolęd w wykonaniu naszego chóru Gaudium Poloniae oraz scholi Di San Stanislao. Rozpoczęcie o godz. 19.00.
■ Spotkanie Duszpasterstwa Akademickiego – poniedziałek (13.01), Aula, godz. 19.15.
■ Kolejna katecheza dla dorosłych – już w przyszłą niedzielę (19.01), godz. 9.30.
■ Organizujemy pielgrzymkę (wyjazd) do Bari, Matery oraz Altobello. Termin: 29/30 marca 2025 r. Koszt: 180 euro od osoby. Zapisy w zakrystii (opłatę uiszczamy przy zapisach). Zapraszamy!
■ Poradnictwo Rodzinne (telefon: 327 566 7501). Dziś dyżur pełni p. Anna Gajosz-Burzyńska (doradca rodzinny) a za tydzień (19.01) – p. Anna Gaweł (psycholog, psychoterapeuta) – między godz. 9.30 a 11.30.
■ Prasa katolicka – do nabycia w zakrystii.