XXVIII NIEDZIELA ZWYKŁA, 13.10.2019

XXVIII  NIEDZIELA  ZWYKŁA, 13.10.2019

Czytanie  I:    2 Krl 5, 14-17;

Psalm    98:    Pan Bóg okazał ludom swe zbawienie;

Czytanie II:   2 Tm 2, 8-13;

Ewangelia:    Łk 17, 11-19; 

Słowa Ewangelii według św. Łukasza:

         Stało się, że Jezus zmierzając do Jerozolimy przechodził przez pogranicze Samarii i Galilei. Gdy wchodził do pewnej wsi, wyszło naprzeciw Niego dziesięciu trędowatych. Zatrzymali się z daleka i głośno zawołali: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Na ich widok rzekł do nich: „Idźcie, pokażcie się kapłanom”. A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem, upadł na twarz do nóg Jego i dziękował Mu. A był to Samarytanin. Jezus zaś rzekł: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? Żaden się nie znalazł, który by wrócił i oddał chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec”. Do niego zaś rzekł: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

       

         Trąd może być symbolem grzechu. Trąd atakuje określone partie ciała. W miejscach chorych zanika najpierw czucie, potem następuje obumieranie tkanki. Grzech, zwłaszcza często powtarzany, prowadzi do znieczulenia sumienia. Zło w jakiejś dziedzinie przestaje nas boleć, nie czujemy już, ze robimy coś złego. Tam, gdzie zagnieżdża się grzech, panuje znieczulica. W tym „miejscu” człowiek zaczyna „gnić”. Sami nie jesteśmy w stanie się uzdrowić. Trzeba przyjść do Jezusa i już nie szeptać, ale krzyczeć: „Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami”. Jezus wtedy mówi nam coś bardzo prostego: „Idź do księdza, nie oczekuj nadzwyczajności, wyspowiadaj się”. (…) A gdy się to dokona, to umiej być wdzięcznym. Niech cię będzie stać na proste słowo „dziękuję” wobec Boga.

bp  Ignacy Dec   (www.niedziela.pl)

         Dlaczego Bóg chce, by Go chwalić, by Mu dziękować? Na pewno nie dlatego, że czuje się niedowartościowany i że okazuje nam dobroć interesownie – dla zyskania wyrazów wdzięczności. Jezus uczula nas na sprawę wdzięczności, ponieważ człowiek bardzo dużo zyskuje, kiedy dziękuje. Dziękowanie wzmacnia nas i buduje. Dziękowanie czyni nas lepszymi. Nie umieć dziękować, to trochę tak, jak nie umieć czytać: można bez tego żyć, ale życie jest o wiele trudniejsze. Dlatego powinniśmy uczyć się bycia wdzięcznymi tak samo pilnie, jak uczymy się czytać. Jeśli nie będziemy biegli w umiejętności dziękowania, będziemy mieli problemy z porozumiewaniem się z innymi, nie zbudujemy głębokich relacji z Bogiem i z ludźmi. W efekcie szybko doświadczymy samotności.

o. Mieczysław Łusiak SJ (www.deon.pl)

 

+ L I T U R G I A        T Y G O D N I A +

– poniedziałek, 14.10. Rz 1, 1-7; Ps 98; Łk 11, 29-32
– wtorek, 15.10. Rz 1, 16-25; Ps 19; Łk 11, 37-41

św. Teresy z Avila, dziewicy i DK

– środa, 16.10. Rz 2, 1-11; Ps 62; Łk 11, 42-46

św. Jadwigi Śląskiej

– czwartek, 17.10. Rz 3, 21-30a; Ps 130; Łk 11, 47-54

św. Ignacego Antiocheńskiego, bp. i m.

– piątek, 18.10. 2 Tm 4, 9-17a; Ps 145; Łk 10, 1-9

św. Łukasza Ewangelisty

sobota, 19.10.  Rz 4, 13. 16-18; Ps 105; Łk 12, 8-12

bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i m.

 

 = O G Ł O S Z E N I A        D U S Z P A S T E R S K I E =

■ W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę różańcową (pół godziny przed wieczorną Mszą świętą).

■ Przypominamy o chrześcijańskim i obywatelskim obowiązku  wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych.

■ Dzisiaj, na  godz. 19.00, zapraszamy na prezentację książki autorstwa o. Cypriana Moryca OFM pt. „Brat naszego Boga. Adam Chmielowski” (Aula św. Jana Pawła II).

■ W najbliższą środę, 16.10., a więc w kolejną rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, gościć będziemy delagację z parafii św. Stanisława BM w Buku (archidiecezja poznańska), która przekaże naszej wspólnocie szczególny dar: obraz Matki Bożej Literackiej. Bezpośrednio po Mszy św. o godz. 18.30, zapraszamy do naszej Auli na projekcję filmu pt. „Metr od świętości”.

■ W piątek, 18.10., członkowie chóru Gaudium Poloniae zapraszają do naszego kościoła na wspólną adorację eucharystyczną (od godz. 20.00) – w duchowej łączności z uczesnikami Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji Polonii i jej duszpasterzy.

Studentów wyższych uczelni mieszkających na stałe w Rzymie i przebywających na czasowej wymianie naukowej, zapraszamy na spotkania grupy studenckiej, w każdy poniedziałek o 19.30, począwszy od jutra – 14 października.

■ Jak co roku, organizowana jest pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Termin: 20 października. Szczegółowe informacje i zapisy – p. Krystyna Ligęzka (tel. 329 316 57 73).

■ Istnieje możliwość utworzenia grupy gimnastyki posturalnej (bóle kręgosłupa). Kontakt dla osób zainteresowanych: Ewa Winiarska (333 349 59 17).

■ Piesza pielgrzymka Polonii do maryjnego sanktuarium Divino Amore odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 26/27 października. Serdecznie zapraszamy!!!

■ Organizujemy wyjazd autokarowy na Monte Cassino w dniu 1 listopada. Osoby chętne mogą zapisywać się w zakrystii. Koszt: 15 euro.

■ Poradnictwo rodzinne (kontakt: 328 466 47 75).