V NIEDZIELA ZWYKŁA, 05.02.2023

V  NIEDZIELA  ZWYKŁA, 05.02.2023

Czytanie  I:           Iz 58, 7-10;

Psalm 112:            Wschodzi w ciemnościach jak światło dla prawych;

Czytanie II:          1 Kor 2, 1-5;

Ewangelia:           Mt 5, 13-16;

                Z Ewangelii według św. Mateusza:

                Jezus powiedział do swoich uczniów: “Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

                Istnieje w nas naturalna skłonność do zamykania się wśród ludzi, którzy są nam bliscy, których lubimy i z którymi dzielimy wspólne przekonania. Nawet w Kościele nieraz zamykamy się w środowiskach, które nam bardziej odpowiadają.Ja oczywiście nie chcę marnego słowa powiedzieć przeciwko przynależnościom do różnych katolickich grup duszpasterskich, modlitewnych czy do różnych ruchów duchowych. Świadczą one o wielkiej żywotności i bogactwie Kościoła. Zarazem byłoby to wielkie nieporozumienie, gdyby jacyś katolicy swoją przynależność do Kościoła sprowadzali całkowicie do związania się ze swoją grupą. Pan Jezus wyraźnie żąda od nas tego, żebyśmy byli Jego świadkami również na zewnątrz, również wobec ludzi i środowisk niewierzących. Jest Jego wolą i Jego życzeniem, żebyśmy byli solą ziemi i światłem świata. Te słowa: „wy jesteście solą ziemi” Pan Jezus wypowiedział bezpośrednio po ośmiu błogosławieństwach. Zatem „wy” znaczy w tym zdaniu: „którzy staracie się żyć w duchu ośmiu błogosławieństw”. Sól chroni pokarm przed zepsuciem oraz dodaje mu smaku. „Wy jesteście solą ziemi” znaczy więc: jeśli staracie się kierować duchem ośmiu błogosławieństw, przyczyniacie się w ten sposób do zachowania ziemi przed moralnym rozkładem, ale pomagacie też swoim bliźnim do rozpoznawania prawdziwego smaku bycia człowiekiem.

o. prof. Jacek Salij OP (www.teologiapolityczna.pl)

 

+   L I T U R G I A     T Y G O D N I A   +

– poniedziałek, 06.02 Rdz 1, 1-19; Ps 104; Mk 6, 53-56

św. męczenników: Pawła Miki i Towarzyszy

– wtorek, 07.02 Rdz 1, 20 – 2, 4a; Ps 8; Mk 7, 1-13
– środa, 08.02 Rdz 2, 4b-9. 15-17; Ps 104; Mk 7, 14-23
– czwartek, 09.02 Rdz 2, 18-25; Ps 128; Mk 7, 24-30
– piątek, 10.02 Rdz 3, 1-8; Ps 32; Mk 7, 31-37

św. Scholastyki, dziewicy

– sobota, 11.02 Rdz 3, 9-24; Ps 90; Mk 8, 1-10

NMP z Lourdes

 

=   O G Ł O S Z E N I A      D U S Z P A S T E R S K I E   =

■ Wieczór Uwielbienia – dziś (05.02), godz. 19.00.

■ Spotkanie duszpasterstwa akademickiego – poniedziałek (06.02), godz. 19.00 (Aula).

■ Krąg Biblijny – piątek (10.02), godz. 19.30.

■ W sobotę (11.02), w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, przypada Światowy Dzień Chorych. Zapraszamy na wieczorną Mszę św. o godz. 18.30 – będzie ona sprawowana m.in. w zbiorowej intencji za osoby chore (konkretne imiona i nazwiska zgłaszamy uprzednio w zakrystii). Będzie także możliwość przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych. Mogą do niego przystąpić osoby cierpiące na poważną chorobę oraz ludzie w podeszłym wieku, których opuszczają siły. Trzeba być w stanie łaski uświęcającej. Jeśli ktoś już kiedyś przystąpił do tego sakramentu, to może z niego skorzystać ponownie, ale tylko wtedy, jeśli w tej samej chorobie nastąpiło znaczące pogorszenie lub po wyzdrowieniu pojawiła się nowa, poważna choroba. Osoby pragnące skorzystać z tego sakramentu zgłaszają się wcześniej osobiście w zakrystii – najpóźniej w piątek, 10 lutego.

Zbiórka funduszy na wsparcie dla kilkunastoosobowej międzynarodowej grupy żołnierzy, w większości Polaków, walczących w obronie Ukrainy, w ramach 43 Samodzielnego Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej (II Brygada) – w przyszłą niedzielę (12.02), po każdej Mszy św., przy wyjściu z kościoła.

Dwudniowa pielgrzymka autokarowa do Manopello, Lanciano, San Giovanni Rotondo oraz Monte Sant’Angelo – odbędzie się w dniach 18 i 19 marca. Koszt pielgrzymki – 95 euro (autokar, przewodnik, zestaw słuchawkowy, kolacja, śniadanie, hotel – nocleg w pokoju dwuosobowym; dopłata za pokój jednoosobowy- 20 euro). Zapisy w zakrystii. Opłatę za udział w pielgrzymce należy uiścić od razu przy zapisach (nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji miejsc).

■ Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Rzymie informuje o wznowieniu działalności punktu porad prawnych i psychologicznych w kościele ojców redemptorystów przy Via Merulana (szczegóły w przedsionku naszego kościoła).

■ Poradnictwo Rodzinne (telefon: 327 566 7501) – niedziela 12 lutego, w Auli, między godz. 9.30 a 11.30. Dyżur pełni p. Anna Gajosz-Burzyńska (doradca rodzinny).