V Niedziela Wielkanocna, 29.IV.2018

V Niedziela  Wielkanocna, 29.IV.2018

Słowa Ewangelii według św. Jana:
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który go uprawia. Każdą latorośl, która nie przynosi we Mnie owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – jeżeli nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto nie trwa we Mnie, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. Potem ją zbierają i wrzucają w ogień, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, to proście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”.  

 

        Chrystus chcąc nas pouczyć o niedostępnej dla nas tajemnicy życia Kościoła, posłużył się obrazem winnego krzewu i latorośli. Krzewem jest On sam. W nim, organicznie związane, tkwią latorośle obsypane liśćmi i wydające owoc. Krzew żyje, latorośle zmieniają się z roku na rok, jak pokolenia. Podobnie jest z Kościołem. Chrystus trwa wiecznie, pokolenia ludzi należących do Kościoła ustawicznie się wymieniają. Na wzór latorośli mają wydać owoce dobrych czynów. Tymi owocami Bóg pragnie ubogacać ludzkość.

         Aby latorośle mogły wydawać owoce, muszą czerpać życiodajne soki z ziemi przez korzeń i krzew. Gdy ich łączność z krzewem zostaje zerwana, nie tylko nie są w stanie przynosić owoców, ale same schną i nie nadają się do niczego tylko na spalenie. Winny krzew, latorośle i ich owoce są doskonałym obrazem Kościoła. Chrystus chciał w nim ukazać potrzebę życia eucharystycznego.

        Według Jana Ewangelisty Jezus posłużył się tym obrazem w Wieczerniku, gdzie ustanowił Najświętszy Sakrament. Chciał ukazać rolę, jaką w życiu Kościoła i poszczególnych jego członków spełnia Eucharystia. Współczesna biologia może nam pomóc w odkrywaniu bogactwa obrazu, jakim posłużył się Chrystus. Jakże precyzyjnie można dziś śledzić ów zdumiewający proces przemiany materii w winnym krzewie. Jak przy pomocy korzeni czerpie on odpowiednie składniki z ziemi, by pod wpływem słońca i różnych reakcji w komórkach tworzących liście zamieniać te składniki w dorodny owoc. Oto tajemnica życia Kościoła. Z Chrystusa, przez sakramenty, dociera do naszych serc Boże życie, a łaska uczynkowa, jak dobroczynne promienie słońca, przemienia to co doczesne w to co wieczne i dziełom czysto ludzkim nadaje Boski wymiar.

         Do ewangelicznych obrazów należy podchodzić jak do arcydzieł malarstwa, rzeźby czy muzyki. Im częściej i dłużej się z nimi obcuje, tym bardziej urzekają człowieka i wciągają w swój świat. (…) Galeria ewangelicznych obrazów jest bogata, a kto je pokocha, nie wiedząc kiedy przechodzi w niezwykle piękną rzeczywistość świata prawdy i miłości.

ks. Edward Staniek   (www.mateusz.pl)

czytanie     I:             Dz 9, 26-31

psalm      22:             Będę Cię chwalił w wielkim zgromadzeniu    

czytanie   II:              1 J 3, 18-24                            

Ewangelia :               J 15, 1-8                

+ L I T U R G I A      T Y G O D N I A +

 

-poniedziałek, 30.04.          Dz 14, 5-18; Ps 115  J 14, 21-26      

-wtorek, 01.05.                     Dz 14, 19-28; Ps 145  J 14, 27-31a              

-środa, 02.05.                        Dz 15, 1-6; Ps 122 J 15, 1-8                         

-czwartek, 03.05.                 Ap 11, 19a-12, 6a.; Jdt 13; Kol 1, 12-16;

                                               J 19, 25-27

                                               NMP Królowej Polski                  

-piątek, 04.05.                       Dz 15, 22-31; Ps 57; J 15, 12-17                  

-sobota, 05.05.                      Dz 16, 1-10; Ps 100 ; J 15, 18-21                                                                     

= O G Ł O S Z E N I A      D U S Z P A S T E R S K I E =

■ Dziś – po Mszy św. o godz. 12.00 – wystąpi nasza SUPER-SCHOLA. Gorąco ZAPRASZAMY!!!

 

■ We wtorek rozpoczynamy miesiąc maj, poświęcony w szczególny sposób czci Matki Bożej. Codziennie zapraszamy na majowe nabożeństwo maryjne (pół godziny przed wieczorną Mszą św.).

 

■ W najbliższą środę (02.05.) na wieczornej Mszy św. gościć będziemy chór młodzieżowy „CON BRIO” z Kępna (diecezja kaliska). Tego dnia przypada Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto ustanowione w r. 2002, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

 

■ 3 maja (czwartek) obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski oraz wspominamy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji Majowej. O godz. 11.30 zostanie odprawiona Msza św. dla przedstawicieli Korpusu Dyplomatycznego. Natomiast na godz. 18.30 zapraszamy gorąco wszystkich na uroczystą Eucharystię sprawowaną w intencji naszej Ojczyzny.

 

■ W najbliższą sobotę, 5 maja, zapraszamy na Mszę św. o godz. 11.30, sprawowaną w intencji Księdza Arcybiskupa Szczepana  Wesołego, z okazji przyznania mu przez Prezydenta RP najwyższego polskiego odznaczenia – Orderu Orła Białego. GRATULUJEMY!

 

■ W piątek, 18 maja, organizujemy wyjazd autokarowy na Monte Cassino, z okazji uroczystości związanych z kolejną rocznicą tej ważnej bitwy. Wyjazd o godz. 14. Uroczystości rozpoczynają się o godz. 17. Cena: 15 euro. Zapisy w zakrystii.

 

■ Poradnictwo rodzinne – telefon: 328 466 47 75.

 

Maryjo, Królowo Polski: jesteśmy, pamiętamy, czuwamy!

kościół    św.  Stanisława    B.M.

 via delle Botteghe Oscure 15,  00186 Roma

Rektor – ks. prałat Paweł Ptasznik

kontakt w sprawach parafialnych:

tel. 06 679 53 47;   e-mail: parafiaroma@gmail.com

ks. Antoni Pyznar         –   tel. 06 679 53 47 wewn. 213

ks. Jacek Staniek  SChr  –   tel. 06 679 53 47 wewn. 212

Biuro Informacji dla Pielgrzymów:

tel. 06 679 53 47 wewn. 222

pon.-pt.: 16.00-17.30, a we wt. i czw. także od 9.00 do 12.30

www.duszpasterstwopolakowwrzymie.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.